понеділок, 20 вересня 2021 р.

 

21 листопада - День Гідності та Свободи

21 листопада вся країна відзначає День Гідності та Свободи. Свято встановлено на честь двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії - Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

Цього дня ми віддаємо належну шану патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

День Гідності та Свободи – особлива дата для кожного свідомого українця, для кожного справжнього патріота, адже саме в цей день найгостріше відчувається сила єдності та безмежна гордість за те, що наша Батьківщина багата на справжніх героїв з великим серцем і високим духом, спроможних захистити національну свободу та боротися за щасливе майбутнє прийдешніх поколінь.

Низький уклін всім захисникам української державності, які назавжди залишаться в пам’яті народу та будуть гідним прикладом для майбутніх поколінь!      ДО 200-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ Ф.М.                                                         ДОСТОЄВСЬКОГО 

11 листопада  виповнюється 200 років від Дня народження класика світової літератури Федора Михайловича Достоєвського - всесвітньо відомого письменника, автора творів, що відрізняються філософською і психологічною глибиною, сповнених протиріч і несподіваних сюжетних поворотів. Достоєвського неможливо зрозуміти доти, доки не переймешся його внутрішнім світом. Він першим розкрив внутрішню суперечливість почуттів двох протилежних сторін життя – страждання і щастя. Звернення до літературної та філософської спадщини видатного класика змушує нас збагнути цінність і неповторність кожної людини, його зв’язок з суспільством і світом. Достоєвський Ф.М. – вкрай щирий і гуманний письменник: «При полном реализме найти в человеке человека», - так словами самого Достоєвського можна визначити суть його творчості. Прикметно, що і в наш час Федір Михайлович Достоєвський лишається найбільш читаним російськомовним автором на Заході та в цілому світі. У багатьох країнах світу твори письменника традиційно включаються до навчальних програм.


9 листопада - День української писемності та мови

День української писемності та мови традиційно відзначають 9 листопада вже понад два десятки роки поспіль.

За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі.

Цікаво, що українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, США та інших країнах, де мешкають українці. 

Цікаві факти про українську мову

  • Найбільше перекладений літературний твір – «Заповіт» Тараса Шевченка. Його переклали на 147 мов народів світу.

  • Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» – «вороженьки».

  • Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п»; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» – найменш уживана.

  • Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.

  • Сучасна українська мова нараховує приблизно 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

  • Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

Заснування Дня української мови – це не лише проголошення благородної мети, а справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її  протягом усього життя!


 До уваги викладачів, майстрів виробничого навчання, здобувачів освіти!

До бібліотеки ліцею надійшли нові підручники:


     У підручнику висвітлено технологію зварювання і термічного різання, розглянуто сучасне вітчизняне й імпортне устаткування для цих видів обробки.   Наведені відомості із суміжних галузей знань, що сприятимуть кращому розумінню суті процесів, що відбуваються в оброблюваних матеріалах під час їх нагрівання й стискання, призначення оптимальних параметрів режиму й технічних прийомів зварювання й термічного різання.

Посібник відповідає навчальній програмі та перелікові професійних компетентностей стандарту професійної (професійно-технічної) освіти ДСПТО 8211.D0.28.52-2014 з професії "Токар" 2-6 розрядів. Структура видання дає змогу раціонально використовувати інформацію та перевіряти вивчене.

У навчальному посібнику розглянуто способи з'єднань деталей виробів . Описано крипильні деталі, матеріали, інструменти, пристосування та обладнання, які застосовують під час виконання  складальних і ремонтних робіт. Наведено дані про вироби та їхні складові частини. Розглянуто складання рознімних і нерознімних, рухомих і нерухомих з'єднань трубопроводів, підшипникових з'єднань тощо.

Зміст навчального посібника відповідає вимогам стандартів професійної (професійно-технічної) освіти підготовки кваліфікованих працівників із професій "Кравець", "Закрійник", "Швачка"; охоплює комплексні програми навчальних предметів "Спеціальне малювання", "Моделювання одягу", "Конструювання одягу".


28 ЖОВТНЯ — 77-мА РІЧНИЦЯ З ДНЯ ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ ВІД нацистських  ЗАГАРБНИКІВ


  28 жовтня Україна відзначає 77-ту річницю вигнання нацистських окупантів із України. В цей день вшановують українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів, 
 У вигнанні окупантів брала участь вся Україна: регулярні радянські війська та червоні партизани (разом понад 3 млн. солдат-українців), національне підпілля на чолі з Українською повстанською армією (близько 100 тис. вояків) та бійці на усіх інших фронтах світу, що наближали спільну перемогу над Гітлером.
     Український вимір Другої світової війни – це боротьба на всіх фронтах і театрах воєнних дій: не тільки на Східному фронті, а й в лавах руху опору інших країн, арміях союзників, що воювали в Італії і Франції, на Далекому Сході та на Тихоокеанському театрі воєнних дій.
 Ми маємо пам’ятати усіх.


           

День українського козацтва відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 № 966/99 в день свята Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня. Президент України, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, визначив цю дату своїм указом.

Як писав ще французький дипломат Жан-Бенуа Шерер у своїй історичній праці «Аннали Малої Росії, або історії запорозьких та українських козаків», виданій 1788 року в Парижі, Покрова Пресвятої Богородиці було для козаків великим святом, оскільки їхню церкву було присвячено Діві Марії. Коли вони бажали обрати нових членів старшини, то збиралися саме у цей день


День захисників і захисниць України — державне свято України, що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва). Започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою День захисника України. З 2015 року є державним святом і неробочим днем. 14 липня 2021 року Верховна рада перейменувала свято на «День захисників і захисниць України» 

    БАБИН ЯР: ПАМ'ЯТАЄМО ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО 

 


     29 вересня виповнюється 80 років з моменту початку масових розстрілів єврейського населення у Бабиному Яру. У перший та другий день Йом Кіпуру у 1941 році тут було розстріляно 34 тисячі мирних жителів міста Києва, винних лише у тому, що вони були євреями. За всі роки війни тут було вбито понад 100 тисяч людей – євреїв, українців, ромів, людей інших національностей, – а також військовополонених, пацієнтів психіатричної лікарні та інших жертв нацистської машини знищення.  

                    Зберігати пам'ять – наша відповідальність

 

                   

День фізичної культури і спорту УкраїниТрадиційне святкування Дня фізичної культури і спорту в Україні припадає на другу суботу вересня (Указ президента від 29 червня 1994 року № 340/94).
Європейські види спорту, такі як футбол і боротьба почали поширюватися в Україні з кінця XIX ст. Всій Європі було відоме ім’я українського борця греко-римського стилю Івана Піддубного.
Багато перемог здобули українські спортсмени, виступаючи в різних видах спорту у складі збірних команд СРСР. Легендами українського спорту є стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохін та Ігор Бєланов, відзначені «золотим м’ячем" як найкращі футболісти Європи.
Визнана в світі і українська школа художньої гімнастики. Зірками цього виду спорту свого часу були Ірина Дерюгіна і Лариса Латиніна, яка завоювала 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних та 4 бронзові) - це найбільше досягнення в історії олімпіад. Всього українськими спортсменами було завойовано більше чотирьохсот олімпійських медалей. Свято фізичної культури і спорту відзначається в Україні повсюду. Це і День тренера, і День спорту, і урочиста дата для всіх, хто цінує і шанує заняття спортом, одночасно.

 

        17 ВЕРЕСНЯ - ДЕНЬ РІДНОГО МІСТА:

                                                              Бердянську - 194 

В 1824 році граф М. С. Воронцов, новий генерал-губернатор, доручив адміралу О. Грейгу спорядити експедицію на чолі з капітаном другого рангу Критським і геодезистом Манганарі, які повинні були відшукати зручне місце для спорудження пристані на Північному Приазов'ї. У сиру, холодну, вітряну осінь 1824 року Критський виконав дане йому доручення і в рапорті М. С. Воронцову написав:" Бердянська коса перевершує неймовірно своєю перевагою Обиітічну, і на ній ви можете завести пристань і порт, який хіба Севастополю поступиться …"

3 листопада 1827 року  року був оформлений акт про відмежування землі для причалу та міста (цей день вважається датою заснування міста). У цьому ж році на березі затоки була споруджена пристань, зросло невелике селище під назвою Кутур-Огли, що поклало початок майбутньому місту.

                   78 річниця з дня визволення від нацистських загарбників

.


7 жовтня 1941року почалася окупація Бердянська німецькими військами. Німці вивезли на каторжні роботи до Німеччини 11 500 мешканців міста. Було закатовано і розстріляно понад 6 тисяч городян.

17 вересня 1943 місто було звільнене від німців. З тих пір щорічно 17 вересня в місті святкується День визволення Бердянська.

понеділок, 26 квітня 2021 р.

26 квітня - 35 років Чорнобильської трагедії

Атомний Вій опустив бетонні повіки.
Коло окреслив навколо себе страшне.
Чому Звізда-Полин упала в наші ріки?!
Хто сіяв цю біду і хто її пожне?
(Ліна Костенко)

 Ось вже 35 років біль і тривога Чорнобиля залишається в наших серцях. Ці відчуття змушують кожного зупинитись і озирнутись в той страшний 1986-й… Хоча стільки років минуло відтоді, а пам’ять наша зберігає все до найменших подробиць, бо надто вражаючими і болючими були ці подробиці.

 Не маємо права забути...


 

Це радісне та світле свято!Великдень, або Світле Христове Воскресіння – найбільш очікуване свято для багатьох християн. Воно символізує воскресіння з мертвих Ісуса Христа, який прийняв смерть за гріхи людей та їх спасіння від страшних бід.

Свято Світлого Христового Воскресіння не має сталої дати й щороку відзначається в різні дні. Дізнатися його дату можна за допомогою спеціальної таблиці – Олександрійської пасхалії. Так, у 2021 році Великдень припадає на 2 травня


ВКЛОНІМОСЯ ВЕЛИКИМ ТИМ РОКАМ!


День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні встановлений відповідно до Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років». Відзначення Дня перемоги над нацизмом включає в себе переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого.
Україна була одним із театрів, де відбувалися найзапекліші бойові дії Другої світової. Війна прийшла на частину території України, що входила тоді до складу Польщі, у перший свій день – 1 вересня 1939 року. До останнього дня війни, 2 вересня 1945 року, українці воювали на різних фронтах цього глобального конфлікту. 
День перемоги над нацизмом — не лише про перемогу, він про мільйони втрачених та скалічених життів, і українці мають добре пам'ятати цей страшний урок історії та зробити все залежне від нас, щоб не допустити це знову

  21 листопада - День Гідності та Свободи 21 листопада вся країна відзначає День Гідності та Свободи. Свято встановлено на честь двох знамен...